Feledkezzen bele a bükk-vidéki kalandokba!
A könnyen megközelíthető, Bükki Nemzeti Parknak szinte közepén elhelyezkedő bükkszentkereszti Dudás Panzió kiváló bázist jelent a teljes Bükk-vidék felfedezéséhez.
Ha a Bükköt be kellene mutatnunk...
A Bükk-hegység a magyarországi Északi-középhegység földrajzi közepe, Hazánk legnagyobb átlagmagasságú, barlangokban bővelkedő karszthegysége. Középső területe 1977 óta a Bükki Nemzeti Park. Nevét leggyakoribb fájáról, a bükkről (Fagus silvatica) kapta. A Bükk-vidéken található Magyarország legnagyobb összefüggő erdőterülete, közel 100 000 hektár.
Legérdekesebb része a Bükk-fennsík...
mely egy meredek sziklafalakkal és lejtőkkel körülzárt, majdnem vízszintes terület, és a Bükk-vidék központi, magas részén helyezkedik el. A mészkőből és dolomitból álló karsztfennsík hossza 18-20 km, szélessége 5-7 km, melyet a Garadna-patak oszt két részre: a Nagy-fennsíkra és a kisebb, alacsonyabb fekvésű Kis-fennsíkra. A fennsík szélén sorakoznak a híres bükk-vidéki „kövek”:Istállós-kő, Tar-kő, Pes-kő, Bálvány, Bél-kő. Minden oldalról hirtelen emelkedik ki környezetéből, de a magas hegycsúcsok miatt a völgyekből, az alföldről nem lehet rálátni.
Kristálytiszta vize azonnal iható!
A fennsík víznyelői gondoskodnak a hegységben és környezetében élő közel félmillió ember ivóvízkészletéről. Az elnyelt víz a Bükk-vidék bonyolult vízáramlási rendszerén keresztül jut el a szélén lévő forrásokba, majd onnan a vízvezetékekbe: a természet által megszűrt, tökéletesen tiszta és jóízű víz mindenféle kezelés és tisztítás nélkül kerülhet a fogyasztóhoz. Különösen mellékízmentes az ivóvíz a déli oldalon, mert útja a föld alatt légvonalban 20–30 km, a valóságban pedig ennek többszöröse, így hatalmas méretű szűrőrendszeren keresztül érkezik meg a forrásvíz a felszínre, ahol vízházakban gyűjtik össze és továbbítják az ivóvízvezetékbe.
Bükki csúcsok és barlangok: a természetjárók paradicsoma
A Bükk-vidék legmagasabb csúcsának sokáig az Istállós-kő-csúcsot tekintették, mely 959 m. 2014-ben azonban nem hivatalosan 960,715 méternek mérték a Kettős-bérc déli csúcsot. Több mint 1100 barlangot tartanak nyilván a Bükkben, melyek közül több amatőrként is bejárható:
- Anna-barlang
- István-barlang
- Szeleta-barlang
- Kecske-lyuk
- Istállós-kői-barlang
- Büdös-pest
- A híres miskolctapolcai Barlangfürdőt termálvízforrás táplálja
Különleges állatvilága, mikroklímája miatt 52 barlang fokozott védettséget élvez. Több „ősemberbarlang” is található, melyekben jelentős leletekre bukkantak: Szeleta-barlang, Kecske-lyuk, Suba-lyuk, Istállós-kői-barlang. Az ország legmélyebb barlangja a 275 méter mély Bányász-barlang.
A Bükk-vidék leglátogatottabb nevezetességei:
- Lillafüred és nevezetességei
- Szalajka-völgy erdei múzeuma a pisztrángteleppel
- Bánkút sípályái
- Nagy-mező
- Szeleta-barlang
- Őskohó
- Bél-kő
- Bélapátfalvai ciszterci apátsági templom és monostor rom
- Tar-kő, 949 m magas szirt, ahonnan az Alföld felé nyílik kilátás
- Kecske-lyuk, egy fokozottan védett forrásbarlang.
- Szentléleki kolostorrom
- Dédesi várrom
- Sebes-vízi szurdokvölgy
- Lillafüredi Állami Erdei Vasút
- Felsőtárkányi Állami Erdei Vasút
- Szilvásváradi Erdei Vasút
- Kaptárkövek
- Örsúr vára
- Latorvár
Amint láthatja, a Bükk-vidék kiapadhatatlan élményforrás minden korosztály számára. Szeretettel várjuk Önt és Családját a kalandok felfedezésére a Dudás Panzióban, ahol gondoskodunk kedves Vendégeink élménytúrájának tökéletes hátteréről.
[widgetkit id=5]